50 - lecie naszej szkoły

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności i wydarzenia » 50 - lecie naszej szkoły

50 - lecie naszej szkoły

W dniu 12 maja 2011 roku nasza szkoła obchodziła 50-lecie swojego istnienia.

„Pięćdziesiąt lat to szmat czasu. Zmieniały się warunki życia, pracy, zmieniały się ustroje, zmieniali się ludzie. Różne były oblicza naszej szkoły. Ważne jest to, że pokolenia młodych ludzi właśnie w niej przeżywały radość sukcesów czy gorycz porażek. Tu kończyli pewien etap życia i wchodzili w coraz bardziej  dojrzałe życie. Życie, które stawiało przed nimi nowe zadania. Zapraszamy wszystkich gości na garść wspomnień."

To słowa ze wstępu do monografii „Wspomnień czar" przygotowanej z okazji  Złotego Jubileuszu  Szkoły Podstawowej nr 3.

Jubileusz szkoły, to okazja do wspomnień, które mimo upływu czasu zawsze pozostają w pamięci, a także do podsumowań oraz oceny dotychczasowej działalności. To również czas do wytyczania sobie nowych celów oraz podejmowania nowych zobowiązań.

Wspólne przeżywanie tej okrągłej rocznicy rozpoczęła Msza Święta, odprawiona w Parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie sprawowana przez księdza prałata Mariana Szczepińskiego, połączona z poświęceniem sztandaru oraz nadaniem imienia Franciszka Sędzickiego Gimnazjum nr 3.

 

Po mszy nastąpił przemarsz uczniów z kościoła do szkoły. Przy wejściu przywitała wszystkich orkiestra kaszubska i młodzież w strojach regionalnych, a maskotka „Trójkoś" wręczała upominki.

 

 

W sali gimnastycznej szkoły, przepięknie na tę okoliczność przyozdobionej,  nastąpiły oficjalne uroczystości, podczas których pani dyrektor Lidia Walewska ciepło powitała wszystkich, którzy razem z całą społecznością uczniowską zgromadzili się, aby uczestniczyć w historycznych obchodach 50-lecia oraz w podniosłej chwili poświęcenia sztandaru i nadania Gimnazjum nr 3 im. Franciszka Sędzickiego.

W ceremonii wbicia gwoździ w drzewce sztandaru uczestniczyli:

ks. prałat Marian Szczepiński

Proboszcz Parafii p.w. Św. Trójcy w Kościerzynie

Elżbieta Wasilenko

Pomorski Wicekurator Oświaty

Piotr Lizakowski

Starosta Kościerski

Zbigniew Stencel

Wicestarosta Kościerski

Kazimierz Maszk

Przewodniczący Rady Powiatu kościerskiego

Zdzisław Czucha

Burmistrz Miasta Kościerzyna

Kazimierz Stoltmann

Zastępca Burmistrza Miasta Kościerzyna

Piotr Słomiński

Przewodniczący Rady Miasta  Kościerzyna

Halina Uchman

dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie

Romuald Wołodźko

Honorowy Obywatel Miasta Kościerzyna

Grażyna Greinke

Przewodnicząca Rady Rodziców

Henryk Rhode

w imieniu prezesa Zarządu Głównego

Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

hm. Hanna Piotrowska

Komendant Chorągwi Gdańskiej Związku Harcerstwa Polskiego

Przedstawiciele Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku

Ks. kanonik Jan Ostrowski

Proboszcz Parafii p.w. Michała Archanioła w Lipuszu

Krzysztof Koszewski

Prezes Combidata Poland

Maria Czekaj

Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego
w Kościerzynie

Grzegorz Urowski

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Kościerskiej

Jan Dittrich

dyrektor Centrum Kultury i Sportu im. J.Wybickiego w Kościerzynie

Krzysztof Jażdżewski

dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej

Andrzej Okrój

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kościerzynie

Tomasz Smuczyński

Komendant Straży Miejskiej w Kościerzynie

Wiesław Kiedrowicz

Zastępca Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej
w Kościerzynie

Jerzy Borzyszkowski

Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna

Andrzej Penk

kierownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego w Kościerzynie

Teresa Preis

Prezes Ligi Ochrony Przyrody w Kościerzynie

Stanisław Kamiński

Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Drogowo-Mostowych
 w Kościerzynie

Dariusz Kisielewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościerzynie

Wiesław Trzebiatowski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Kościerzynie

Grażyna Nykiel

dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie

Gabriela Kreft

dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Kościerzynie

Renata Cyrzon

długoletni dyrektor szkoły w latach 1992-2001

Czesława Brzoskowska

długoletni dyrektor szkoły w latach 2001-2006

Lidia Walewska

dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie

Marzena Kisielewska

wicedyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie

 

Słowa podziękowania pani dyrektor skierowała do tych, którzy wspierali jubileuszowe działanie, a  osób tych było niemało. Pani dyrektor dziękowała za ciepłe słowa, życzenia i gratulacje. Świadomość tego, że tak wiele osób i instytucji wspierało naszą szkołę słowami, a często i konkretnymi czynami, jest  inspiracją do tego, aby starać się jak najlepiej wykonywać swoja pracę. Dyrekcja podziękowała także najbardziej zasłużonym w pracy dydaktyczno - wychowawczej osobom, a Pomorska Wicekurator Oświaty pani Elżbieta Wasilenko wręczyła Medale Komisji Edukacji Narodowej, które otrzymały: p. Alina Cyrzon, p. Grażyna Czapiewska, p. Ewa Skrzycka oraz p. Grażyna Greinke przewodnicząca Rady Rodziców.

 

 

 

 Po licznych wystąpieniach gości, wypełnionych gratulacjami, podziękowaniami i życzeniami dla społeczności szkolnej nastąpiła część artystyczna uroczystości. Akademia została przygotowana pod kierunkiem wielu nauczycieli, którzy włożyli mnóstwo wysiłku, aby wszystko wypadło jak najlepiej. W montażu muzyczno-słowno-tanecznym nie zabrakło informacji o wszelkich sukcesach zawodowych, osiągnięciach i wszystkim tym, co zaszczytne dla naszej szkoły.

 

Wszyscy mogli przeżyć swoistą podróż po najważniejszych wydarzeniach z życia szkoły od momentu jej powstania do chwili obecnej, przechadzając się po budynkach szkoły, oglądając wystawę pamiątkowych zdjęć, stare kroniki szkoły, gabloty oraz  prezentację multimedialną. Dla wielu gości zaprezentowana historia szkoły była sposobnością na przeniesienie się w przeszłość. Wspomnieniom i radosnym rozmowom nie było końca.

Po głównych uroczystościach goście przenieśli się na poczęstunek przygotowany w świetlicy szkolnej, natomiast uczniowie  i rodzice zostali zaproszeni na rodzinny piknik i festyn jubileuszowy odbywający się na placu przy Orliku. Na specjalnie przygotowanej na tę uroczystość scenie występował zespół kaszubski „Młoda Kościerzyna" oraz zespoły wokalno - instrumentalne. Pod namiotem, naprzeciwko sceny na ławeczkach mogli odpocząć sobie rodzice czy dziadkowie, jednocześnie mając na oku swoje pociechy.  Przygotowany został jubileuszowy konkurs piosenki o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta, pomiędzy absolwentami a gimnazjalistami zostały rozegrane mecze piłki nożnej o Puchar Burmistrza Miasta, a także piłki siatkowej o Puchar Wiceburmistrza Miasta. Zorganizowane inne liczne konkursy z nagrodami prowadzone przez wodzireja przyciągały rzesze uczniów. Maskotka „Trójkoś" wręczała najmłodszym uczestnikom festynu baloniki z logo szkoły, a wszystko to odbywało się przy dobrej muzyce oraz pysznych przekąskach: bigosie, pieczonych kiełbaskach, bułeczkach, napojach oraz słodkich cukierkach.

 

 

Natomiast na placu zabaw panie z nauczania zintegrowanego przygotowały gry i zabawy sportowo - rekreacyjne skierowane głównie dla młodszych uczestników festynu. Tutaj na zielonej trawie, wśród pięknie przyozdobionych balonikami i pracami dzieci drzew, uczniowie ganiali z balonami, wbijali na wyścigi drewniane kołki, bawili się w berka i inne  zabawy ruchowe. Było też coś dla umysłu, mianowicie przeprowadzony został miniquiz wiadomości o naszej szkole. Podczas zabaw nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zatytułowanego „Nasza szkoła jest wesoła". Zabawie nie było końca i nawet przelotny deszcz nie zepsuł dobrych humorów.

Uroczystości jubileuszowe zakończył „ Bal Absolwentów" z udziałem wielu gości oraz nauczycieli szkoły.

 

Mamy nadzieję, że nasze spotkanie było doskonałą okazją do wspomnień, odnowienia kontaktów i wspólnej zabawy. Byliśmy zaszczyceni gościć Was wszystkich. Państwa udział w uroczystości jest dla nas wyróżnieniem i świadectwem sympatii, jaką darzą Państwo naszą szkołę. 

Opracowanie: szkolnastrona.pl